BIP
PL EN
Danuta Mucha

Aby przesłać do znajomego link z artykułem prosimy uzupełnić poniższy formularz:

Swoje imię i nazwisko:
E-mail znajomego:
Link:http://www.piotrkow.pl/historia-i-kultura/piotrkowscy-artysci/danuta-mucha
10 + 1
Wyślij wiadomość
Dodano: poniedziałek, 30 listopad -1

Danuta MuchaDanuta Mucha

(…) Moja poezja nie ma programu. Po prostu jest.
Niczego nie wyjaśnia, ani nie zamierza być mądrzejsza od nikogo.
Jest sobą.
(...) To takie miejsce, gdzie nie kończy się myśl,
i do którego wracam z nadzieją, że spotka mnie cisza.
Tutaj mieszkam i tu zapraszam.
D. Mucha,  „Kamyki myśli”

Danuta Mucha – pseud. literacki Adriana Asert. Urodzona w Łodzi. Absolwentka filologii rosyjskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Poetka, tłumaczka, krytyk literacki. Twórca licznych tomów poezji: Tylko sen (1996), Morze (1998), Cichy śpiew (1998), Motyle słów (2001), We mgle, strofy o zachodach Słońca (2003), Kamyki myśli (2004) i tomu Kropla (2006) oraz książek dla dzieci: Baśniowy świat w czterech porach roku (2002), Przysłowia, porzekadła i powiedzenia w opowiastkach (2003) Przebaczenie (2004), Bajeczka do czytania jednym tchem przed snem (2004), O królu Drulu (2004), Posłuchajcie, Duszki cioci Muszki (2004), O strumyku i żabkach (2004), W baśniowym świecie (2005),  a także dwóch książeczek-składanek dla dzieci (1990).
Swoje prace publikowała w licznych periodykach. Jest także autorką przekładów z języka rosyjskiego i hiszpańskiego oraz blisko czterdziestu recenzji literackich na antenie Polskiego Radia w Łodzi. Członek związku Literatów Polskich. Aktualnie jest adiunktem w Instytucie Filologii Polskiej Filii Akademii Świętokrzyskiej w Piotrkowie Trybunalskim. Tutaj także tworzy. To niezwykle barwna i ceniona postać, która z pasją przekazuje swą wiedzę i doświadczenie młodym ludziom,  zachęcając ich do czynnego udziału w życiu literackim miasta, a zainteresowanym i utalentowanym, umożliwia zaistnienie w świecie poezji.
W 2008 roku Danuta mucha została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznawaną na wniosek Prezydent Miasta przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dorobek literacki Danuty Muchy jest urozmaicony i niebanalny. Począwszy od utworów kierowanych do najmłodszych, w których kreuje świat pełen ważnych dla człowieka wartości, na dojrzałej artystycznie poezji skończywszy.

Pisarka z łatwością odnajduje drogę do dziecięcych zainteresowań. W dramacie Przebaczenie czy Bajeczce do czytania jednym tchem przed snem kształtuje naturalne odruchy pozwalające tej małej społeczności odgraniczyć dobro od zła, sprawiedliwość od niesprawiedliwości, piękno od brzydoty.
Poezja Muchy z kolei, charakteryzuje się oryginalną sztuką słowną i subtelną refleksją. Jak pisze prof. dr hab. J. Winiarski: Zdumiewa skromny, nieretoryczny zasób najpotrzebniejszych słów, które jednak zwielokrotniają wypowiedź liryczną.

Utwory są zazwyczaj krótkie, pozbawione tytułu, zachowują jednak uczuciową ekspresję i rozbudowaną symbolikę. Przybierają różnorakie kształty: bardzo osobistego wyznania, liryki konfesyjnej, bądź formę autonomicznego świata poezji kobiecej. Często nawiązują do tradycji i symboli kultury czy rodzinno-domowych pejzaży. Nierzadko jest romantycznie, a stonowana atmosfera wprowadza iście magiczny nastrój.
O obecności człowieka w poezji Muchy tak napisał prof. dr hab. J. Winiarski:
W poezji Danuty Muchy człowiek nie jest obecny „socjologicznie”, „historycznie” czy „ideologicznie”, lecz we wszystkich wymiarach naraz.
Zbiór poetycki pisarki We mgle, strofy o zachodach Słońca zawiera 41 utworów włączonych z wcześniejszych tomików, oraz dziewięć zupełnie nowych tekstów. Wiersze te wymagają czytelnika dojrzałego, który nie tylko odnajdzie odniesienia do tradycji i konwencji literackiej, ale także wplącze w nie siebie. Całość przybiera kształt porywającej metafory życia, w którym kres jest kolejną baśnią urzeczonego istnieniem człowieka.
tagi: Danuta Mucha,


Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

wersja mobilna: m.piotrkow.pl

projekt: UM, realizacja: kambit.pl