BIP
PL EN
Jolanta Horodecka-Wieczorek

Aby przesłać do znajomego link z artykułem prosimy uzupełnić poniższy formularz:

Swoje imię i nazwisko:
E-mail znajomego:
Link:http://www.piotrkow.pl/historia-i-kultura/piotrkowscy-artysci/jolanta-horodecka-wieczorek
4 + 1
Wyślij wiadomość
Dodano: poniedziałek, 30 listopad -1

Jolanta Horodecka-WieczorekJolanta Horodecka-Wieczorek urodziła się i mieszka w Piotrkowie Trybunalskim. Jest autorką literatury fantastycznej (powieść, opowiadania) i ponad 160 bajek w wierszu i w prozie.

Nagrody:

2005 – Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za bogaty i edukacyjny dorobek w dziedzinie literatury dziecięcej.

2011 – kolejna Nagroda Specjalna Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za bogaty dorobek i promowanie literatury polskiej w kraju i poza granicami,

2006 – medal przyznany przez Prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofa Chojniaka, za krzewienie kultury polskiej i promowanie miasta, również poza granicami kraju.

2007 – nominacja do tytułu ‘Niezwykłej Polki” (Fundacja m. inn. pod patronatem p. Marii Kaczyńskiej oraz czasopisma „Przyjaciółka”).

2011 – pisarka objęła zaszczytną funkcję Ambasadora Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie

Autorka jest członkiem:

- Światowego Stowarzyszenia Dziedzictwa Kulturowego Polonii z siedzibą w Częstochowie;
- Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie „Apajte” z siedzibą w Paryżu;
- Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie;
- Międzynarodowego Stowarzyszenia Polskich Pisarzy, Dziennikarzy i Artystów z siedzibą w Szwecji

Dorobek literacki:

Jolanta Horodecka-Wieczorek debiutowała w 2001 roku powieścią zatytułowaną
„Nieskończony wywiad”, wydaną przez Miejski Ośrodek Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Książka ta oscyluje na pograniczu dwóch gatunków literackich i można ją zakwalifikować jako połączenie romansu i science fiction. Akcja powieści toczy się w dalekiej głębi Wszechświata.

Kolejną publikacją było opowiadanie „Podróż bez biletu” wydane w roku 2002, na łamach miesięcznika „Czwarty Wymiar” (listopad, 2002) popularnego magazynu, w Polsce i poza granicami.

Zasadniczą część dorobku literackiego Jolanty Horodeckiej-Wieczorek stanowią bajki dla dzieci. Napisała ich ponad 160 w wierszu i w prozie w sześciu wersjach językowych W latach 2003-2005 wydawnictwo O-Press opublikowało 22 książki,
z których każda stanowiła osobną bajkę z  całostronicowymi ilustracjami. Na rynku krajowym i zagranicznym ukazało się ich do tej pory ponad 840.000 egzemplarzy. Pełna lista tytułów:

Zaczarowany obrazek (2003), Krasnal i Księżniczki (2003), Mądra Myszka (2003), Kapryśna Mrówka (2003), Ptasie Kłótnie (2003), Bałwanki (2003), Zepsute Zabawki (2003), Doktor Zając (2003), Laleczki (2003), Nieśmiała Wiewiórka (2004 i 2010), Zaczarowane Truskawki (2004), Pusta Miseczka (2004), Łaciata Krówka (2004), Podstępny Czarodziej (2004), Królowa Mórz (2004), Księżniczka z Kremu (2004), Porwane Kurczątko (2005), Dziadek Mróz (2005), W Śnieżnej Krainie (2005), Biedna Malarka, (2005), Odrobinka (2005).

 W roku 2004 znane na świecie Wydawnictwo RG. Fischer Verlag wydało zbiór 16 bajek autorki w prozie w j. niemieckim pt. „In der Welt der Mậerchentrậume” Z racji wydania zbioru autorka wzięła udział w światowej akcji „Brot fủr die Welt”/Chleb dla świata/. Pisarka weszła też do antologii opowieści niemieckich „Collection Deutscher Erzahler”
Jej bajki wystawiane są na wielu Międzynarodowych Targach Książki, Festiwalach i na Europejskim Forum.  
 
Wszystkie bajki Jolanty Horodeckiej-Wieczorek opatrzone są emblematem „Bez przemocy” i posiadają głęboko humanistyczne przesłanie, wyrażone w formie morałów. Wiele tych bajek jest inscenizowanych w szkołach i przedszkolach, a wychowawcy używają ich jako materiału dydaktycznego. Między innymi w Polsce, w Abakanie na dalekiej Syberii, Szwecji, Francji, na Litwie. Ukrainie i w Kanadzie. Autorka pisze też recenzje i bajki okolicznościowe.

W maju 2010 roku Wydawnictwo Buchmann wydało kolejnych 30 tysięcy egz. bajek autorskich Jolanty Horodeckiej-Wieczorek w sześciu tytułach i wierszowaną biografię F. Chopina dla dzieci i młodzieży pt” Wiatru tchnienie o Chopinie”, składająca się ze 115 rymowanych zwrotek w trzech częściach.  Ten poemat przetłumaczony już jest na cztery języki i cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w Polsce, ale i we Francji, Kanadzie Szwecji i Danii a autorka wciąż otrzymuje kolejne zaproszenia na Targi Książki, Forum, Festiwale i liczne spotkania autorskie w kraju i poza jego granicami. Na przestrzeni 4 lat autorka odwiedziła Litwę, Ukrainę, Szwecje i Danię kilkakrotnie oraz Austrie, Francję i Niemcy

Twórczość autorki jest też przedmiotem wielu prac maturalnych, magisterskich i doktoranckich. Autorka oprócz licznych spotkań autorskich w kraju i poza granicami, zasiada w jury wielu konkursów literackich. Obecnie wraz z księdzem z Danii pisze wielotomową  książkę historyczną z licznymi wątkami fantastyki.

Jolanta Horodecka Wieczorek z wielkim zaangażowaniem pomaga dzieciom biednym i opuszczonym przez los. W roku 2010 została Ambasadorem Stowarzyszenia Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie, z którym to Stowarzyszeniem od lat współpracuje. Pisarka też ma kontakt z prężnie działającym Stowarzyszeniem Rodzin Dzieci z Wadami Rąk „W naszych rękach”.                   

W roku 2004 znane niemieckie Wydawnictwo RG Fischer Verlag z Frankfurtu/Main wydało zbiór szesnastu bajek „W krainie bajkowych snów” (In der Welt der Marchentraume) oaz umieściło Jolantę Horodecką-Wieczorek w Niemieckiej Antologii Niemieckich Opowieści (Collection Deutscher Erzehler). Pisarka trafiła także do Bibliografii Niemieckiej oraz Bibliografii Poloników Zagranicznych przy Bibliotece Narodowej w Warszawie.

Spotkania z czytelnikami

Jolanta Horodecka-Wieczorek utrzymuje osobisty kontakt z czytelnikami w wielu krajach Europy, gdzie odbywa spotkania autorskie. Poza Polską podróżowała m.in .do:
- Litwy; w 2005 roku wyjechała tam dzięki dotacji Senatu RP. została entuzjastycznie przyjęta (Radio Lwów nadało półtoragodzinną audycję poświęconą jej twórczości a Marszałek Senatu RP odbywając wizyty za wschodnią granicą obdarował dzieci polskie tysiącem egzemplarzy bajek autorki).  
- Trzykrotnie była w Szwecji i Danii (2007/2008, na zaproszenie Ambasady Polskiej w Kopenhadze oraz „Polka Internationale” i Związku Szerzenia Kultury Polskiej w Szwecji).
- Wiednia (2008, IX Salon Książki Polonijnej)
- Paryża (2009, na zaproszenie Konsulatu i Dyrekcji Szkoły Polskiej przy Ambasadzie w Paryżu)

Działalność społeczna

Jolanta Horodecka-Wieczorek pomaga dzieciom chorym, biednym i pokrzywdzonym przez los, przekazując wiele tysięcy egzemplarzy swoich książeczek z bajkami na rzecz, m.in.: Hospicjum Królowej Apostołów w Mławie, Organizacji Polonijnej w Abakanie, na Syberii (tamtejszym dzieciom posłużą do nauki jęz. polskiego), Asocjacji Kobiet Polskich w  Szwecji, Związkowi Szerzenia Kultury Polskiej w Szwecji. Bierze tez udział w światowych akcjach charytatywnych, np. Chleb dla świata (Brot fur die Welt’ 2004)

Stowarzyszenia

Jolanta Horodecka-Wieczorek jest członkinią grupy literackiej „Pomosty” oraz Stowarzyszenia Polskich Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie A.P.A.J.T.E. z siedzibą w Paryżu.


Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

wersja mobilna: m.piotrkow.pl

projekt: UM, realizacja: kambit.pl