BIP
PL EN
Stanisław Piotr Gajda

Aby przesłać do znajomego link z artykułem prosimy uzupełnić poniższy formularz:

Swoje imię i nazwisko:
E-mail znajomego:
Link:http://www.piotrkow.pl/historia-i-kultura/piotrkowscy-artysci/stanislaw-piotr-gajda
8 + 4
Wyślij wiadomość
Dodano: poniedziałek, 30 listopad -1

Stanisław P GajdaStanisław Piotr Gajda

Artysta znany mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego przede wszystkim z  organizacji międzynarodowych imprez - Translacji, Interakcji czy Skrzyżowań. Plastyk Miasta.

Artysta o sobie:
Urodzony w Piotrkowie Trybunalskim kilkadziesiąt lat temu, ku radości rodziców. Od początku chłopiec (na pewno).
Ukończył (po przejściach) PWSST w Poznaniu. Zajmuje się performance, instalacjami, czasem maluje. Pracuje jako Plastyk Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Stworzył wspólnie z Gordianem Piecem Grupę Artystyczno-Kuratorską RESTAURACJA EUROPA. Z grupą współpracują stale Mariusz „Marchewa” Marchlewicz i Olga „Olgierda” Nowakowska.
W latach 1990-94 prowadził alternatywną, podziemna w sensie dosłownym, Galerię OFF pod Kinem HAWANA. Galeria stała się ważnym miejscem prezentacji sztuki współczesnej. przez cztery lata odbyło się w niej 45 wystaw artystów zarówno znanych, jak i początkujących, 20 koncertów muzyki alternatywnej oraz szereg imprez artystyczno-towarzyskich.
Żeby wypełnić pustkę powstałą po zamknięciu Galerii OFF, Gajda wraz z małą grupą, jeszcze wtedy, przyjaciół rozpoczął w 1995 realizację projektu Międzynarodowe Spotkania Artystyczne „TRANSLACJE”. Był to cykl pięciu corocznych spotkań artystów z całego świata, którzy w Piotrkowie stworzyli unikalną KOLEKCJĘ SZTUKI KOŃCA WIEKU. Łącznie w spotkaniach wzięło udział 126 twórców z wszystkich kontynentów.
W 1999 r. Gajda, podpuszczony przez Ryszarda Piezgę – artystę mieszkającego w Paryżu, wspólnie z Gordianem Piecem podjął kolejny projekt – Międzynarodowy Festiwal Sztuki „INTERAKCJE”. Festiwal mimo licznych ataków konserwatystów (takie eleganckie określenie) odbył się już ośmiokrotnie i stal się jednym z ważniejszych projektów artystycznych w świecie.
W 2003 r. rozpoczął jako Plastyk Miasta organizację Międzynarodowych Spotkań Rzeźbiarzy „SKRZYŻOWANIA”. Są to spotkania artystów z polski i Europy, którzy w jednym miejscu i czasie (zawsze sierpień/wrzesień) tworzą rzeźby, obiekty i instalacje, które wzbogacają przestrzeń miejską. projekt realizowany jest przy współpracy Piotra Łaszka, Volkera Hamanna z Niemiec i Katarzyny Szymańskiej.

Gajda jest autorem wielu wystaw, happeningów, akcji, reakcji, interakcji, antydziałań, performance w kraju i dość często za granicą (na ile pozwalają środki na podróże).
Żonaty, choć nie fanatyk.
Żona Irena (skarb nie kobieta).
Córka Małgorzata – psycholog na emigracji.
Zięć Grzegorz – właściciel najwspanialszych dreadów w Europie.
Urocza wnuczka – Maja.
Najlepszy przyjaciel – Małgorzata Rybak.


Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

wersja mobilna: m.piotrkow.pl

projekt: UM, realizacja: kambit.pl