Warning: html_entity_decode(): charset `ISO-8859-2' not supported, assuming utf-8 in /piotrkow/kambit/lib/cms.class.php on line 199

Warning: html_entity_decode(): charset `ISO-8859-2' not supported, assuming utf-8 in /piotrkow/kambit/lib/cms.class.php on line 207
Premiera "W ciemności" Agnieszki Holland - Piotrków Trybunalski
BIP
PL EN
Premiera "W ciemności" Agnieszki Holland

Aby przesłać do znajomego link z artykułem prosimy uzupełnić poniższy formularz:

Swoje imię i nazwisko:
E-mail znajomego:
Link:http://www.piotrkow.pl/nasze-miasto/aktualnosci/premiera-w-ciemnosci-agnieszki-holland
5 + 7
Wyślij wiadomość
Dodano: czwartek, 05 styczeń 2012

W środowe popołudnie, 4 stycznia w piotrkowskim kinie Helios odbyła się jedna z ogólnopolskich premier najnowszego filmu Agnieszki Holland "W ciemności". Na premierze gościła sama reżyserka oraz część ekipy filmowej, m.in druga reżyserka Katarzyna Adamik (córka Agnieszki Holland), aktorzy: Marcin Bosak, Krzysztof Skonieczny, Piotr Głowacki, a także scenograf - Katarzyna Sobańska.

Nieprzypadkowo w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się jedna z premier filmu „W ciemności”. To w naszym mieście w marcu 2010 roku kręcono sceny do najnowszej ekranizacji Agnieszki Holland. W grodzie trybunalskim nagrano 9 scen plenerowych, które kręcone były  na ulicy Rwańskiej, Pijarskiej, Konarskiego, Wojska Polskiego i na Placu Czarnieckiego, a także w piotrkowskich kościołach: pod wezwaniem św. Jacka i Doroty, ewangelicko-augsburskim i oo. Jezuitów. Na planie filmowym pojawiło się także około 200 statystów z Piotrkowa Trybunalskiego i okolic.

Projekcję filmu poprzedziło nadanie jednej z sal kina Helios imienia Agnieszki Holland. Każda z osób, która przybyła na premierę mogła liczyć na autograf reżyserki.

Film Agnieszki Holland „W ciemności” jest oficjalnym polskim kandydatem do nominacji do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, statuetki Oskara, w kategorii najlepszy obraz nieanglojęzyczny.
Produkcja przedstawia historię Polaka Leopolda Sochy (w tej roli Robert Więckiewicz), który podczas II wojny światowej z drobnego oszusta staje się bohaterem. Mężczyzna postanowił bowiem ukryć w kanałach grupę Żydów z lwowskiego getta. Historię tę, opisała jedna z ocalałych z Holokaustu, Krystyna Chiger w książce "Dziewczynka w zielonym sweterku". Jako kilkulatka, przez 14 miesięcy ukrywała się ona razem z rodziną w kanałach lwowskich. Pomagał im Leopold Socha. Nie robił tego bezinteresownie, jednak to, co wydawało się okazją do zarobku, doprowadziło do powstania głębokiej więzi emocjonalnej pomiędzy bohaterem a uciekinierami, ewoluując w heroiczną walkę o ludzkie życie.


Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

wersja mobilna: m.piotrkow.pl

projekt: UM, realizacja: kambit.pl